116 123
Bezpłatny telefon zaufania dla osób w kryzysie psychicznym

Czynny 7 dni w tygodniu
od 14:00 do 22:00

telefon bezpłatny
Telefon dostępny jest dla osób, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem, udziela pomocy osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu oraz bliskim osób w kryzysie.
800 108 108
Wsparcie dla osób po stracie bliskich
(będących w żałobie)

od poniedziałku do piątku
od 14:00 do 20:00

telefon bezpłatny
kontakt przez e-mail
Telefon prowadzi Fundacja "Nagle Sami".
Linia adresowana jest do wszystkich osób w żałobie, które potrzebują pomocy. Dzwoniący mogą anonimowo porozmawiać o swojej sytuacji, otrzymać wsparcie czy zasięgnąć porady. Dyżury w Telefonie Wsparcia pełnią psychologowie i przeszkoleni studenci ostatnich lat psychologii.

We wszelkich sprawach: wsparcia, terarapii, administarcyjnych, szkoleń można pisać na mail:
info@naglesami.org.pl

Pomoc bezdomnym - placówki pomocowe

Gdzie szukać pomocy zimą i nie tylko?  Informacje dla osób w ciężkiej sytuacji życiowej i bezdomnych o schronieniu, bezpłatnych noclegach, posiłkach, możliwości uzyskania pomocy medycznej i psychologicznej w Towarzystwie Pomocy im. św. Brata Alberta.
Strona internetowa: www.bratalbert.org/kola-i-placowki.html

Monar

Organizacja pozarządowa, która od 40 lat pomaga bezdomnym, samotnym, chorym, uzależnionym, zakażonym wirusem HIV oraz wykluczonym społecznie, w tym więźniom. Monar prowadzi zarówno ośrodki stacjonarne, jak i pobytu dziennego oraz noclegownie, szpital, poradnie i punkty konsultacyjne. Ponad 50 placówek posiada uprawnienia do prowadzenia terapii i rehabilitacji osób z problemem narkotykowym.
Strona internetowa: www.monar.org

OIK - Ośrodki Interwencji Kryzysowej

Poniżej znajduje się link do mapy lokalizacji Ośrodków Interwencji Kryzysowej, w których można uzyskać bezpłatnie szybką pomoc psychologiczną, prawną, socjalną, w przypadku przemocy, bezdomności i innych sytuacji kryzysowych.

Udzielana pomoc jest pomocą doraźną w sytuacjach nagłych, gdy nie mamy czasu na czekanie w kolejce w innych instytucjach do psychologa, prawnika lub gdy potrzebny jest nocleg dla osoby bezdomnej lub doświadczającej przemocy.

Każdy z OIK-ów dysponuje innym zakresem pomocy i gronem specjalistów. Różne mogą być godziny pracy - upewnij się, czy proponowana oferta będzie dla Ciebie satysfakcjonująca.
UWAGA:
Uzyskana pomoc doraźna nie powinna zastępować pomocy w innych intytucjach, gdzie pomoc jest kompleksowa i jest na nią więcej czasu.
W OIK-ach możemy uzyskać informację gdzie zgłosić się po pomoc, która pomoże nam wyjść z kryzysu.
Strona z mapą OIK-ów: www.oik.org.pl
Wykaz nieoficjalny: link

Pogotowie Duchowe

Pogotowie Duchowe to ciekawy pomysł zakonników kościoła rzymskokatolickiego. Na stronie podane są telefony kontaktowe do księży, można dzwonić 7 dni w tygodniu 18 godzin na dobę. Połączenia płatne wg stawek operatora.
Strona internetowa: www.pogotowieduchowe.pl

CZP - Centra Zdrowia Psychicznego

W ramach pilotażu w Polsce działa 31 Centrów Zdrowia Psychicznego.
Najważniejszą zasadą w CZP jest dostępność bardzo szybkiej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej oraz przyjazne podejście środowiskowe, nieizolacyjne.

W punktach koordynacyjno-zgłoszeniowych czekają specjaliści – pielęgniarka psychiatryczna, psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra. Nie obowiązują żadne zapisy.

Nie trzeba zapowiadać swojego przyjścia ani wcześniej się rejestrować. Do Centrum Zdrowia Psychicznego możesz przyjść w każdej chwili (w godzinach jego pracy) szukając pomocy dla siebie lub dla bliskiej sobie osoby. Można przyjść ze swoim problemem lub przyprowadzić bliską osobę, której stan jest niepokojący.
Centrum Zdrowia Psychicznego czynne jest w każdy dzień powszedni od poniedziałku do piątku, 8 do 10 godzin na dobę w zależności od miejsca, w którym się znajduje.
Jeśli przypadek zostanie uznany za pilny, leczenie wystartuje nie później niż 72 godziny od konsultacji w punkcie zgłoszeniowo-koordynacyjnym.

Strona internetowa CZP: www.czp.org.pl
Mapa punktów CZP: czp.org.pl/index.php/o-czp/
Strona instytucji, która prowadzi m.in.: bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
Na stronie jest czytelnia, w której znajdziesz artykuły popularno-naukowe poświęcone problematyce uzależnień, przemocy, psychologii zdrowia, profilaktyki, psychoterapii, psychoedukacji.
Strona internetowa: www.psychologia.edu.pl

PZP - Poradnie Zdrowia Psychicznego

Jeśli odczuwasz lęk, niemoc, beznadzieję, męczą Cię wspomnienia, ciężko Ci poradzić sobie z tym, co teraz Cię otacza - np. z pracą, szkołą, długami, uczuciami, miłością,  nie masz sił psychicznych, cierpisz na brak snu lub sen jest Twoją ucieczką od codzienności, masz płaczliwy nastrój, nie wierzysz, że można Ci pomóc...
...wybierz się do Poradni Zdrowia Psychicznego, która jest w każdej większej miejscowości.
Kryzys emocjonalny może dotknąć każdego - przeżywają go NORMALNI ludzie, nie każdy jednak ma przyjazne lub świadome otoczenie, które pomoże wyjść z kryzysu, pomoże rozwiązać problemy lub wesprze nas w samodzielnym rozwiązywaniu trudności.

Jeśli doświadczałeś lub doświadczasz przemocy psychicznej, fizycznej, seksualnej, straciłeś bliską osobę, miałeś wypadek, nie radzisz sobie z uczuciami, masz problemy finansowe lub rodzinne, jesteś uzależniony, chory, nie widzisz sensu życia, podlegasz mobbingowi w pracy i przez to jesteś bezradny wobec różnych przeciwności życiowych, często jest to  normalna reakcja na wydarzenia przekraczające zwykłe doświadczenia człowieka.

Pomoc w sytuacjach nagłych

Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy możesz się zgłosić do
Ośrodków Interwencji Kryzysowej (OIK), które są w każdym większym mieście.

Możesz tam otrzymać pomoc psychologiczną, prawną, socjalną. Część OIK-ów jest czynna całą dobę i np.prowadzi noclegownie.

POMOC jest bezpłatna !
Nie musisz mieć ubezpieczenia.

Lista Ośrodków Interwencji Kryzysowej
w Polsce jest
TUTAJ - kliknij link

Adresy i telefony Ośrodków Interwencji Kryzysowej otrzymasz też w każdym ośrodku pomocy społecznej
(jest ich więcej niż w podanym wyżej linku).


W sytuacji gdy jest bezpośrednio zagrożone życie Twoje lub kogoś innego zadzwoń na numer 112

KLIKNIJ i przeczytaj więcej o Europejskim Numerze Alarmowym 112


STRONA W BUDOWIE
Wkrótce będą zamieszczane kolejne miejsca pomocowe.

Aktualizacja: 01-01-2021

stat4u